Back to Top

2018 Finalists and Winners


Outstanding Young Employee
 
Finalists:
Brigid Elizabeth Everett, Gordon Litchfield Wool 
Melissa Marshall, Marshall's Bus & Coach Company 
Ronald Stephanus Booysen, Eden Motor Group
 
Winner:
Melissa Marshall, Marshall's Bus & Coach Company
 
Outstanding Young Entrepreneur
 
Finalists:
Diana Cheetham, Diana Cheetham
Katie Lee Muller, Aussie Embroidery & Workwear
Craig Irwin, Sonic Fitness

Winner:
Diana Cheetham, Diana Cheetham
 
Outstanding Business Leader
 
Finalists:
Karen Waters, Goulburn Physiotherapy Centre
Sharlene Cohen, Surety Property
Jonathan Forrest, Boyce Chartered Accountants
Michael Pilbrow, Strategic Development Group

Winner:
Sharlene Cohen, Surety Property

Excellence in Small Business

Finalists:
Sea Health Products
Sprout Eden 
Goulburn Transfers and Tours
Tilba Real Dairy
Eucumbene Trout Farm
The Vintner's Daughter

Winner:
Eucumbene Trout Farm

Excellence in Business

Finalists:
Acora Reneco
Lake Crackenback Resort & Spa

Winner:
Lake Crackenback Resort & Spa
 
Excellence in Social Enterprise

Finalists:
Delegate Progress Association 
Trader & Co.
Yumaro

Winner:
Yumaro
 
Excellence in Sustainability

Finalists:
Sea Health Products
Goulburn Solar
Troldhaugen Lodge
Six8 Coffee Roasters

Winner:
Six8 Coffee Roasters
 
Outstanding Employer of Choice

Finalists:
Blaxland Mawson & Rose Solicitors
Strategic Development Group

Winner:
Strategic Development Group
 
Excellence in Innovation
 
Finalists:
Community Plus Incorporated
Tall Red Poppy Marketing

Winner:
Community Plus Incorporated
 
Excellence in Workplace Inclusion

State Finalist:
Stitches and Prints
 
Excellence in Export

State Finalist:
TRC Tourism
 
Start Up Superstar

Finalists:
Clearwater Real Estate - Moruya
Dream Admin Services
Coast and Country Occupational Therapy
Snowy Mountains Magazine
Merchant Campbell

Winner:
Dream Admin Services
 
Local Chamber of Commerce

Finalists:
Batemans Bay Business and Tourism Chamber
Cooma Chamber of Commerce Inc
Eden Chamber of Commerce Inc
Jindabyne Chamber of Commerce
Yass Valley Business Chamber

Winner:
Cooma Chamber of Commerce Inc
 
Regional Business of the Year
TRC Tourism
Principal Sponsor
TPG Telecom Logo
Category Sponsors
CareSuper logo City of Sydney 2030 logo Qantas logo Westpac logo NSW Government logo icare Port of Newcastle Humanforce
Print and Wine Sponsors
Rawson Print Co logo Drayton's Family Wine