Back to Top

NBC-11-Regional-Business-Web-Banners_Murray-Riv.jpg

Murray-Riverina Business Awards

2019 FINALISTS ANNOUNCED

Excellence in Micro Business
Bella Vita Riverina Tours
Honeycomb Ink
Peta Stewart Conveyancing
Riv Hub Pty Ltd
Riverside Pest Management
The Hungry Fox Co 

Excellence in Small Business
Bryant Constructions
Laser Clinics Australia Wagga Wagga
QPL Rural Real Estate
Quest Griffith
Tonkin Plumbing Group

 
Excellence in Business

A Murray & Sons
Deniliquin RSL Club
Staughton Group
The Personnel Group
WDF Professional
Weston & Weston


Start Up Superstar
Timothy Chandler, Connect Tuition
Rachel Bucholtz, Flipstars
Peter Woodward, Griffith Regional Funeral Services
Michael Harper and Andreas Palmqvist, Hotel Strategy Co.
Jane O’Garey, Rise & Shine Fitness
Matt Lucas, The Coffee Pedaler
Kim Hawley & Shelley Wiltshire, Townsend Veterinary Clinic

 
Excellence in Social Enterprise
Deni Play on the Plains Festival
Leeton Community Op Shop


Excellence in Innovation
Aquna Sustainable Murray Cod
Petfocus Vetcare
ProWay Livestock Equipment
Staughton Group
Tom’s Outdoors

 
Excellence in Export

Borambola Wines

Outstanding Employer of Choice
Charles Sturt Campus Services Limited
Edward River Council
Jak + Jill
SunRice
The Personnel Group
Owen Toyota

 
Outstanding Young Employee

Charles Talbot, WDF Professional
Chelsea Fraser, The Personnel Group
Julia Druitt, Deni Play on the Plains Festival
Karly Sivewright, Griffith City Council
Lachlan Pellow, QPL Rural Real Estate
Matt Power, Roddy Engineering
Matthew Pete, Southern Cotton
Meghan Fisher, Vinnies Services Deniliquin

 
Outstanding Young Entrepreneur

Isabella Del Vecchio, Laser Clinic Australia Wagga Wagga
Jane O'Garey, Rise & Shine Fitness
Jess Buckman, The Gym Tumut
Kate Small, Kate Small Designs
Tristan Sergi, Tristan's Barber Shop
Zac Hayes, HA Accounting

 
Outstanding Business Leader
Alexandra Keough, Lake Road Veterinary Clinic
Justin James, JJ Farm Equipment
Renee Pigdon, Petfocus Vetcare
Tim Martin, Tumut River Brewing Co.
Vicky Lowry, Deni Play on the Plains Festival


Excellence in Sustainability
Aquna Sustainable Murray Cod
Murray Irrigation
Randall Organic Rice
Trusted Cleaning
Tumut Fabrics, Blinds and Awnings


Local Chamber of Commerce 
Wagga Wagga Business Chamber 
Temora Business Enterprise Group

Follow this link for all key Business Award dates.
For more details contact Laura Grant, Marketing & Events Executive
email 
businessawards@nswbc.com.au or call 02 9458 7459
Principal Sponsor
TPG Telecom Logo
Category Sponsors
CareSuper logo City of Sydney 2030 logo Qantas logo Westpac logo NSW Government logo icare
Print and Wine Sponsors
Rawson Print Co logo Drayton's Family Wine